ŁOSOSIOKSZTAŁTNE
Sielawa
Coregonus albula-Forma
««« powrót
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Coregonus albula-Forma

Budowa zewnętrzna: Smukłe, ¶ledziowate ciało o stosunkowo małej głowie i ostrym pysku. Łuski większe niż u łososiowatych. Pełna linia boczna. Płetwa tłuszczowa pomiędzy płetw± grzbietow± i głęboko wcięt± płetw± ogonow±. Oczy duże. W±sko wycięty otwór gębowy sięga tylko do przedniej krawędzi oka i jest skierowany sko¶nie ku górze. Szczęka dolna lekko wysunięta do przodu. Na pierwszym łuku skrzelowym 36-52 długich, gęsto rozmieszczonych wyrostków filtracyjnych. Grzbiet ciemny, od niebieskawo do zielonkawo l¶ni±cego, boki i brzuch ubarwione srebrzy¶cie. Płetwy z ciemn± krawędzi±. Długo¶ć 15-30 cm, maksymalnie 45 cm (jezioro Ładoga).

Czy wiesz, że... inn± nazw± sielawy jest... muranka.

Coregonus albula-Forma - Sielawa
Rycina gatunku Coregonus albula-Forma


Występowanie: Anglia, Szkocja, południowo-wschodnia Norwegia, zlewisko Morza Bałtyckiego do północnozachodniej Rosji (dorzecze górnej Wołgi). Dzięki zarybianiu występuje również w jeziorze Wapingen (Bawaria), we Francji i południowej Rosji. Blisko spokrewniony z sielaw± gatunek Coregonus baunti występuje w niektórych szwedzkich jeziorach, a także w północnej Rosji aż po Syberię.

Tryb życia: Sielawa jest stadn± ryb±, zamieszkuj±c± w jeziorach strefę otwartej wody. Tylko w okresie tarła szuka płytkich piaszczystych lub żwirowych miejsc w strefie brzegowej. W Bałtyku jest ryb± wędrown±, wstępuj±c± na tarło do rzek od wrze¶nia do grudnia. Ikra (1700-4800 sztuk zależnie od wielko¶ci samicy) przykleja się do podłoża. Okres inkubacji 100-120 dni. Młode ryby rosn± bardzo szybko, tak że już w końcu drugiego roku życia s± dojrzałe płciowo.

Odżywianie: Plankton skorupiakowy (wio¶larki, widłonogi i inne).

Wymiar ochronny Okres ochronny Rekordy
18 cm od 15.X do 31.XII brak danych