ŚLEDZIOKSZTAŁTNE
Sledź
Clupea harengus
««« powrót
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Clupea harengus

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, w przekroju owalne ciało z kilem na brzuchu (jednak bez łusek kilowych). Łuski koliste, duże, cienkie, łatwo odpadające. Głowa bez łusek. Wieczko skrzelowe gładkie. Na oczach prześwitujące powieki tłuszczowe. Szczęka dolna jest wysunięta ku przodowi. Brak linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 17-20 promieniami miękkimi; początek jej leży pośrodku odległości pomiędzy końcem pyska a nasadą płetwy ogonowej. W płetwie odbytowej 16-18 miękkich promieni. Płetwa ogonowa głęboko, widlasto wcięta. Nasada płetw brzusznych umieszczona z tyłu, poniżej początku nasady płetwy grzbietowej. Grzbiet ciemnoszary lub ciemnozielony. Strona brzuszna srebrzysta. Długość rzadko przekracza 40 cm (dożywa wieku 20-25 lat).

Clupea harengus - Sledź
Rycina gatunku Clupea harengus


Występowanie: Północny Atlantyk od Oceanu Lodowatego Północnego do kanału La Manche; również Morze Bałtyckie. Przebywa w warstwach wody do głębokości 250 m. Tworzy wiele lokalnych ras, np.: śledzie atlantycko-skandynawskie, śledzie szelfowe, śledzie bałtyckie.

Tryb życia: Stadna ryba strefy pelagicznej, zazwyczaj spędzająca dzień bliżej dna, nocą podchodząc ku powierzchni wody. Miejsca tarła i pora rozrodu są różne dla poszczególnych ras. Złożona ikra opada na dno, układając się na nim "dywanem" w kilku warstwach (do ośmiu), Zwabia to naturalnie wielu amatorów ikry, np.: przybrzeżne ryby. W pierwszych stadiach rozwoju larwy są bardzo długie i smukłe; przy długości około 3-6 cm (zależnie od rasy) przeobrażają się, przybierając już postać młodych śledzi. Tworzą one ogromne stada, w których często zmieszane są z młodymi szprotami, ciągnąc następnie do wód przybrzeżnych, zatok i fiordów. Dopiero po 6 miesiącach schodzą w głębsze wody. gdzie tworzą ogromne stada, złożone z osobników będących w tym samym wieku. Dojrzałość płciową śledzie bałtyckie uzyskują w 2-3 roku, natomiast śledzie atlantyckie w 5-8 roku życia.

Odżywianie: Organizmy planktonowe (widłonogi, krewetki, larwy ryb).

Uwagi: Już od stuleci śledź jest najważniejszą przemysłową rybą północnego Atlantyku. Kiedyś sądzono, że żyjące w nim populacje tej ryby są jednorodne. Dzisiaj wiadomo, że tworzy ona różne biologiczne, nie mieszające się ze sobą populacje, charakteryzujące się odmienną porą, miejscem oraz warunkami tarła. W obrębie tych populacji obserwuje się zróżnicowania płodności, wielkości ikry i grup krwi. Z tych też powodów wiele z nich sklasyfikowano jako podgatunki. Na zachodzie występują 3 grupy śledzi; śledzie otwartego Atlantyku - tarło późną zimą do wczesnego lata, duże rozmiary osobników, mających 57 i więcej kręgów; śledzie Morza Północnego szeflu kontynentalnego na zachód od Wysp Brytyjskich oraz Morza Bałtyckiego - tarło od sierpnia do stycznia, małe rozmiary osobników mających 56 i mniej kręgów; śledzie przybrzeżne Morza Północnego i Bałtyku - tarło - zimą do wczesnej wiosny, liczba kręgów poniżej 55.

Wymiar ochronny Okres ochronny Rekordy
16 cm