Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Pachychylon ozdobny
Pachychilon pictum
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Pachychilon pictum

Budowa zewnętrzna: Smukłe, mocno wyciągnięte, bocznie spłaszczone ciało o ostrym pysku. Otwór gębowy wysunięty daleko ku przodowi i skierowany skośnie w górę. Wargi bardzo grube. Brak łusek. Linia boczna pełna. W płetwie piersiowej 17-18 promieni, w brzusznej 10-11, płetwa ogonowa ma ich 19, zaś odbytowa 11-l 2. Pierwszy promień płetwy grzbietowej jest o połowę krótszy od pozostałych i wyraźnie od nich oddzielony. Strona grzbietowa brązowoszara do czarniawej. Boki głowy bardzo ciemne, pokrywy skrzelowe srebrzyście lśniące. Boki od jasnobrązowawych do żółtawych, brzuch biały. Od grzbietu wzdłuż ciała, schodzące poniżej linii bocznej, nieregularnie rozmieszczone brązowe kropki i plamy. Płetwy grzbietowa i ogonowa żółtawe. W okresie tarła strona brzuszna przybiera różowy kolor. Długość 12-15 cm, maksymalnie 16 cm.

Pachychilon pictum - Pachychylon ozdobny
Rycina gatunku Pachychilon pictum


Występowanie: Południowo-zachodnie rejony Półwyspu Bałkańskiego na obszarze jezior: Ochrydzkiego i Skutari.

Tryb życia: Stadna ryba płytkich, brzegowych części wód wyżej wymienionych jezior. Tarło - od maja do sierpnia. W tym okresie dojrzałe płciowo ryby grupują się wśród przybrzeżnej roślinności, gdzie w trakcie gwałtownych gonitw i zalotów następuje składanie ikry. Przykleja się ona do roślin, korzeni i żwirowo-kamienistego podłoża.

Odżywianie: Głównie planktonowe skorupiaki i larwy owadów. Również owady z powietrza, a okazjonalnie małe organizmy denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski