Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 8 osób
max on-line - 2045
w dniu 21.08.2019 r.
CIERNIKOKSZTAŁTNE
Bekaśnik
Macrorhamphosus scolopax
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Macrorhamphosus scolopax

Budowa zewnętrzna: Wysokie, bocznie ścieśnione ciało, pokryte wzdłuż krawędzi brzucha oraz pomiędzy płetwami piersiowymi i płetwą grzbietową kostnymi płytkami. Ich poprzeczne i podłużne, przypominające kil krawędzie, tworzą na bokach ciała rysunek kraty. Młode ryby mają na tułowiu drobne, ułożone w długich rzędach kolce oraz krótki pysk. U osobników dorosłych jest on długi, rurkowaty, z małym, końcowym, pozbawionym zębów otworem gębowym. Dwie płetwy grzbietowe są daleko przesunięte do tyłu; pierwsza z 6-8 kolcami (drugi kolec jest mocny i długi, z piłkowaną tylną krawędzią), druga płetwa z 11-13 promieniami miękkimi; w płetwie odbytowej jest ich 18 do 20. Pęcherz pławny nie jest połączony z przełykiem, Grzbiet oliwkowozielony; boki różowe; strona brzuszna srebrzysta, czerwonawo połyskująca. W przeciwieństwie do bekaśnika, żyjący na większych głębokościach gatunek Macrorhamphosus gracilis jest jednolicie niebieski; prawdopodobnie występuje on we wszystkich ciepłych morzach. Maksymalna długość 15 cm.

Macrorhamphosus scolopax - Bekaśnik
Rycina gatunku Macrorhamphosus scolopax


Występowanie: Północny Atlantyk od 25° szerokości geograficznej północnej do zachodnich rejonów kanału La Manche, niezwykle rzadko od południowych wybrzeży Norwegii. Zazwyczaj przebywa ponad piaszczystym i mulistym podłożem na głębokości 25-200 m (maksymalnie do 600 m).

Tryb życia: Bekaśniki spokrewnione są z igliczniami i pławikonikami, z którymi zaszergowane były dawniej do odrębnego rzędu Solenichthyes. Ich długi pysk działa niczym pipeta, wciągająca pokarm razem z wytwarzanym przez nią silnym, wsysającym prądem wody. Poszukując organizmów pokarmowych bekaśniki ustawiają się z głową do dołu bezpośrednio ponad dnem, mogąc się przy tym szybko poruszać zarówno do przodu jak i do tyłu. O ich zachowaniach godowych dotychczas nie wiadomo.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne i planktonowe.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski