Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 8 osób
max on-line - 2045
w dniu 21.08.2019 r.
KARPIEŃCOKSZTAŁTNE
Karpieńczyk hiszpański
Aphanius iberus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Aphanius iberus

Budowa zewnętrzna: Krępe, bocznie słabo ścieśnione ciało. Otwór gębowy mały, skośnie skierowany ku górze. Szczęki z drobnymi, spiczastymi, trójwierzchołk owymi zębami. Łuski duże, 26-28 wzdłuż ciała. Brak linii bocznej. Osadzona prawie na trzonie ogonowym płetwa grzbietowa ma 9-10 promieni. W płetwie odbytowej jest ich 9-10. Brak płetwy tłuszczowej. Płetwa ogonowa zaokrąglona. Samce z 15 wąskimi jasnoniebieskimi prążkami na bokach ciała. Grzbiet oliwkowy, boki od zielononiebieskich do niebieskich. Brzuch białawy. Płetwa ogonowa ciemnoniebieska, z 3-5 jasnymi pręgami i jasną lamówką. Płetwy grzbietowa i odbytowa ciemne z jasnymi cętkami. Krawędź płetwy grzbietowej jest jasnoniebieska. Samice zielonooliwkowe do zielononiebieskich, z brązowymi plamami na bokach ciała. Wszystkie płetwy jasne i przezroczyste. Długość samców - do 6 cm, samic - do 8 cm.

Aphanius iberus - Karpieńczyk hiszpański
Rycina gatunku Aphanius iberus


Występowanie: W drobnych słodkowodnych zbiornikach, rowach, moczarach, rzadziej w wodach słonawych. Od wschodniej do południowej Hiszpanii (Katalonia, Walencja, Murcja) oraz na północnoafrykańskim wybrzeżu (Maroko do Algierii).

Tryb życia: Gatunek bardzo odporny na wahania temperatury i niską zawartość tlenu w wodzie. Tarło od kwietnia do sierpnia. Bardzo duża ikra, po gwałtownej gonitwie składana jest wśród roślin tuż pod powierzchnią wody. Wylęg następuje po 6-8 dniach. Dojrzałość płciową uzyskują w końcu pierwszego roku życia.

Odżywianie: Skorupiaki planktonowe, larwy i poczwarki owadów z powietrza, glony, delikatne części roślin i detrytus.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski