Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 1 osoba
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE
Puzanek kaspijski
Caspialosa caspia
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Caspialosa caspia

Budowa zewnętrzna: Wysokie, śledziokształtne ciało, mocno ścieśnione w płaszczyźnie bocznej. Wysokość ciała wynosi 1/4 jego długości. Duże, koliste łuski. Szczęka górna wyraźnie w połowie długości wycięta. Szczęka dolna sięga do tylnej krawędzi oka. Lemiesz (vomer) uzębiony. Ponad 90 (przeciętnie 122) delikatnych, cienkich skrzelowych wyrostków filtracyjnych. Strona grzbietowa od zielonkawo do niebieskawo lśniącej. Boki i brzuch srebrzyste. Z tyłu pokrywy skrzelowej duże, ułożone w rzędzie, ciemne plamy, których liczba zmieniać się może od 1 do 8. Przeciętna długość 12-20 cm, maksymalnie do 32 cm.

Caspialosa caspia - Puzanek kaspijski
Rycina gatunku Caspialosa caspia


Występowanie: Morze Kaspijskie i jego dopływy, zwłaszcza w jego północnym obszarze. Z południowego obszaru znane są trzy podgatunki: Caspialosa caspia knipowitschi, Caspialosa caspia persica i Caspialosa caspia salina, które będąc formami niewędrownymi składają ikrę w deltach uchodzących do morza rzek. Ze zlewiska Morza Czarnego opisane zostały trzy podgatunki, odróżniające się liczbą skrzelowych wyrostków filtracyjnych. Są to Caspialosa caspia palaeostomi - osiąga długość do 22,5 cm (Jezioro Paleostomskie - zachodni Kaukaz), ma 72-85 skrzelowych wyrostków filtracyjnych; Caspialosa caspia normami - do 20 cm długości (zachodnia część Morza Czarnego i dopływy, m.in. Dunaj), 76-90 wyrostków filtracyjnych; Caspialosa caspia tanaica - do 13,5 cm (wschodnia część Morza Czarnego z dopływami, np.: Don), 59-87 wyrostków skrzelowych.

Tryb życia: Ryba anadromiczną. W północnej części Morza Kaspijskiego dojrzałe płciowo 2-3 letnie puzanki kaspijskie gromadzą się w ujściach dużych dopływów. Czasami wchodzą również dalej w górę tych rzek. Od kwietnia do czerwca w miejscach o głębokości 2-3 m, w wodzie o niskiej temperaturze składają ponad dnem 400000-700000 ziaren ikry, która unosi się w toni. Wylęg następuje po 2-3 dniach.

Odżywianie: Zwierzęta bezkręgowe i wylęg ryb. Uwagi: puzanek kaspijski jest w Morzu Kaspijskim jedną z najważniejszych ryb użytkowych. Jego połowy w tym rejonie stanowią ponad 50% ogólnych połowów ryb śledziokształtnych. Roczna wysokość połowu puzanka kaspijskiego waha się od 20 000 do 35 000 ton.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski